Na portalu Long Play ukazała się kolejna recenzja płyty #rzeczyosobiste:

 

„Rzeczy osobiste” to drugi autorski album krakowskiego wiolonczelisty i kompozytora Krzysztofa Lenczowskiego. Po wyśmienitym albumie „Internal Melody” (2015) nagrodzonym Fryderykiem 2016 w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku, artysta tym razem zdecydował się na nagranie albumu będącego zapisem recitalu solowego.
Krzysztof Lenczowski to starannie wykształcony muzyk, dysponujący ogromnym doświadczeniem zarówno w formule muzyki klasycznej (Fresco Sonare, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Warszawska Grupa Wiolonczelowa Cellonet) jak i jazzowej (Atom String Quartet, Big Band Akwarium, Jazz Construction, Fusionator, Fusion Generation Project). Nic dziwnego iż na płycie noszącej tytuł „Rzeczy osobiste„, nagranej bez udziału innych instrumentalistów, a więc będącej najczystszą z możliwych osobistą wypowiedzią muzyka przenikają się rozmaite muzyczne światy, stanowiące odzwierciedlenie fascynacji artysty. Poza własnymi kompozycjami wiolonczelisty, w programie albumu znajdziemy utwory m.in. Milesa Davisa, Krzysztofa Komedy, Zbigniewa Seiferta, ale też Jana Sebastiana Bacha.
Przy pomocy strun wiolonczeli Lenczowski dzieli się z nami uczuciami, przeżyciami i doświadczeniami, które ukształtowały go takim jakim jest dziś; artystą spełniającym się na rozmaite sposoby dzięki muzyce. Zarówno tej tworzonej samodzielnie, powstałej w warsztatach przyjaciół-muzyków, jak i pochodzącej z dorobku Wielkich Mistrzów, których z uwagą i nabożeństwem słucha, czerpiąc twórczą siłę i inspiracje.
Poza dedykacją dla ukochanej małżonki („Moja Ewelinka„), kompozytor-wiolonczelista mierzy się z formą łączącą wysoką technikę z walorami artystycznymi („Etiuda na 5„), śmiało improwizuje ulegając wirowi zawiłych partii („Improwizacja„) i odkrywa dla nas nową, solową odsłonę utworu „Winter Song„, znanego z wersji nagranej wraz z Atom String Quartet, a wydanej na płycie wytwórni ACT: „Jazz at Berlin Philharmonic III”(2015).
Z zapałem sięga po tak odległe od siebie utwory jak „Zamykam oczy” z repertuaru grupy Poluzjanci, czy kompozycję Grzecha Piotrowskiego „Clouds„, znaną z albumu„Archipelago” (2011).
W utworach wybranych z kanonu muzyki jazzowej: „Nardis” Milesa Davisa, „Sleep Safe And Warm” Krzysztofa Komedy i „Beatiful Love” Victora Younga, dostrzeżemy wiele innowacji koniecznych przy przetransponowaniu ich na wiolonczelę. Tym samym Lenczowski udowadnia nam że jest artystą potrafiącym przełożyć na swój własny język, tematy powszechnie znane, odkrywając w nich to co byc może wcześniej nam umknęło.
Bez zbędnych udziwnień nagrane zostało przepiękne „Preludium” z I Suity G-dur Jana Sebastiana Bacha, co odebrać można jako wyraz wielkiego szacunku dla klasyki.
Dużym wyzwaniem dla wiolonczelisty była natomiast transkrypcja, kończącej cały album kompozycji „On The Farm” stworzonej przez Zbigniewa Seiferta z myślą o skrzypcach.
41 minut mija niepostrzeżenie. Świat dźwięków Krzysztofa Lenczowskiego jaki poznajemy na tym albumie, to świat pełen niezwykłego piękna, zachwycających melodii i pełnych pasji interpretacji.
Wszystkie nagrania zrealizowane zostały w World Orchestra Studio w Warszawie na żywo bez elektroniki i montażowych ingerencji.
Płyta ukazała się 3 lipca 2018.

Robert Ratajczak

http://longplayrecenzje.blox.pl/2018/08/Krzysztof-LENCZOWSKI-Rzeczy-osobiste-2018.html